Rok 2004, roč. 15, č. 3, s. 177-185

Bibliografie Augustina Merty

Josef Schwarz

Úvod

Bibliografie obsahuje publikované i nepublikované práce Augustina Merty. Publikované práce jsou uvedeny v relativní úplnosti, nepublikované práce jsou zahrnuty v tom rozsahu, ve kterém se podařilo dohledat jejich citace v sekundárních pramenech.

Bibliografie je uspořádána tematicky v tomto pořadí jednotlivých oddílů:

A. Informační věda (sociální informatika)

B. Informační vzdělávání

C. Uživatelské potřeby

D. Vědecké, technické a ekonomické informace, informační systémy

E. Vyhledávání informací, automatizace

F. Selekční jazyky

G. Terminologie

H. Zprávy z odborných akcích, glosy

I.  Personália

J.  Recenze

K.  Práce o Augustinu Mertovi

L.  Recenze prací Augustina Merty

Uvedené členění i zařazení prací do jednotlivých tematických oddílů je do jisté míry arbitrární. Každá položka je zařazena vždy pouze do jednoho oddílu, a to podle svého hlavního tématu. Např. v oddíle Terminologie jsou uvedeny pouze tři položky, to však neznamená, že by se A. Merta terminologií nezabýval i v dalších svých pracích, které jsou v bibliografii zařazeny např. v oddíle Informační věda (sociální informatika). Toto hrubé tematické rozčlenění má tedy sloužit pouze potřebám základní orientace v bibliografii, nemůže být však chápáno jako podrobný tematický ukazatel Mertova díla.

Na druhé úrovni je bibliografie řazena chronologicky vzestupně (nejstarší díla jsou na prvních místech), práce publikované v jednom roce jsou řazeny abecedně podle svých názvů.

Bibliografie zahrnuje 177 Mertových prací, 8 záznamů publikací o A. Mertovi a 8 záznamů recenzí jeho prací. (Sám Merta v roce 1989 uváděl, že jeho „...osobní bibliografie čítá více než 150 monografických, článkových i sborníkových prací uveřejněných doma i v zahraničí, nepočítaje v to skripta, teze a jiné výukové pomůcky pro potřeby několika set seminářů a kursů pořádaných ČSVTS a různými resortními informačními orgány.“ [155:23].) Při sestavování bibliografie byla prohlédnuta většina standardních sekundárních zdrojů (bibliografií i databází) a ve všech dostupných Mertových pracích (cca 80 % z celkového počtu položek) byly přehlédnuty i skryté bibliografie. V některých případech byly excerpovány přímo konkrétní časopisy, které nebyly zachyceny v bibliogra-fických systémech. (Např. Dokumentační zpravodaj zdravotnické techniky a Zpravodaj pro útvary vědeckých informací ČSAV. Excerpci by si zasloužil i časopis Zprávy studijního oddělení TOVÚS, který vycházel i v době, kdy Merta v TOVÚS působil, tento titul se však přes veškerou snahu nepodařilo v českých knihovnách ani archivech získat.)

Bibliografie byla také doplněna položkami uvedenými v bibliografii A. Merty, kterou v roce 1983 sestavila E. Bratková [M3]. Do bibliografie jsou zařazeny i položky, jejichž přesnou citaci se nepodařilo ověřit; tato skutečnost je u každé takové položky uvedena.

U prací, které byly podepsány pouze značkou autora, nebo u nichž nebylo jméno autora uvedeno vůbec, je tento údaj uveden v hranatých závorkách. (A. Merta používal autorských značek pouze výjimečně (jednalo se o značku –ta), poněkud častěji užíval autorskou značku Me u drobných zpráv ve Zpravodaji pro útvary vědeckých informací ČSAV.)

 

Komentář k bibliografii
(spoluautorem podkapitoly je Ladislav Kofnovec)

 

Již z tematického rozdělení bibliografie je patrné, že odborný záběr Mertovy publikační činnosti je velmi široký. To je způsobeno tím, že od zveřejnění první Mertovy práce uplynulo již více než 50 let [56] a autor v publikaci pokračuje i v pokročilém věku (nejnověji rozhovor pro časopis Ikaros z roku 2001 [157]), ale především tím, jak se vyvíjelo Mertovo profesní uplatnění a jeho odborné zájmy a preference.

Komplexní přehled o zaměření, rozsahu a vývoji Mertovy publikační činnosti podává tento graf:

obrázek: graf publikační činnosti A. Merty

Z grafu je rámcově (ve smyslu zmínky o charakteru tematických oddílů v předchozí kapitole) patrné, jaká témata a v jakém rozsahu jsou pro publikační činnost A. Merty v určitém časovém období typická. Na vodorovné ose je časová řada rozdělená po pěti letech (vždy polovina desetiletí, přičemž např. 1. polovinou 60. let se rozumí období 1960–1964, 2. polovinou 60. let období 1965–1969), na svislé ose je procentní podíl rozsahu, ve kterém se A. Merta v daném období věnoval jednotlivým tématům. Tento podíl je vypočten na základě stránkového rozsahu publikací, které byly zveřejněny v daném období. (Do analýzy bylo zařazeno celkem 124 prací. Vyloučeny byly publikace, u nichž nebyl znám stránkový rozsah a rovněž všechny recenze, personália a zprávy o odborných akcích a glosy.) Např. ve 2. polovině 50. let Merta publikoval celkem 270 stran o selekčních jazycích (SJ, jedna monografie [127] a jeden článek [126]) a 155 stran o oblasti technických informací, informačních systémech, soustavě VTEI (VTEI, jedna monografie [60] a několik článků či statí [57, 59, 61–63, 65–66]). V grafu proto oblast SJ představuje cca 63 % publikační aktivity, oblast VTEI cca 37 % (celkem obě témata tvoří 100 % – každé téma je tedy podílem z celkového rozsahu publikační činnosti v daném období).

V grafu lze velmi dobře sledovat Mertovu publikační činnost v jejím celkovém vývoji. Své nejvýznamnější téma – informační vědu a její definici, strukturu a další související teoretické otázky, včetně aktuálních trendů oboru – rozvíjel A. Merta zejména v 2. polovině 60. let a 1. polovině 70. let. V 2. polovině 70. let se v rámci své pedagogické činnosti na katedře vědeckých informací a knihovnictví FF UK nejvíce věnuje otázkám informačního vzdělávání (tj. otázkám vzdělávání informačních pracovníků a knihovníků včetně vzdělávání uživatelů informací; více než polovina rozsahu jeho publikační činnosti v uvedeném období), i když teoretické otázky informační vědy neopouští ani v tomto a následujícím období (1975–1984), kdy představují cca 20 % rozsahu jeho publikační činnosti. Setrvalou pozornost A. Merta věnoval různým aspektům vědeckých, technických a ekonomických informací, včetně metod a technologií informační práce a širších otázek budování a provozu informačních systémů (včetně systémů automatizovaných). U navazující problematiky vyhledávání informací, rešeršní činnosti a automatizace informačních systémů jsou patrné dva publikační vrcholy: v 1. polovině 60. let se Merta této oblasti věnuje v návaznosti na tehdy nové možnosti mechanizace a automatizace, v 1. polovině 80. let pak v souvislosti s rozvojem elektronických informačních zdrojů a služeb, online vyhledáváním, budováním síťových systémů, lingvistickými otázkami apod.

Problematice selekčních jazyků se A. Merta věnoval v 2. polovině 50. let a v 2. polovině 60. let, zanedbat nelze ani méně rozsáhlou, ale významnou Mertovu publikační činnost, která vycházela z průzkumu informační komunikace na pracovištích ČSAV, na jehož realizaci se A. Merta v 2. polovině 60. let podílel. Přelom 80. a 90. let je charakteristický zejména publikací dvou vydání anglicko-českého oborového slovníku.

Pokusme se nyní jednotlivé okruhy Mertových odborných zájmů charakterizovat poněkud podrobněji. (Text je charakteristikou typických Mertových témat a článků, nejedná se o vyčerpávající komentář všech položek uvedených v bibliografii.) V počátečním údobí se v Mertově publikační činnosti objevují příspěvky v celé řadě „neinformačních“ periodik, jako byla např. Podniková organisace [57, 59, 68, 158–159], Technické noviny [61] nebo Jemná mechanika a optika [65, 161], které byly orientovány na efektivní využívání technických a ekonomických informací v podnikové praxi a řízení. V dalších pracích se již Merta zaměřuje na úkoly oborových informačních středisek – tehdy oborových středisek TEI, na komunikaci informací a na analýzu a projektování systémů vědeckých informací [67, 69, 73–75, 77], kterým se věnuje i podstatně později (např. problémy výstavby systému vědeckých informací Univerzity Karlovy [103]). Merta věnoval pozornost i organizačním otázkám [62, 80, 86], státní informační politice (vyšlo např. i v maďarštině [91]) a formám spolupráce knihoven a systému VTEI [102], stejně tak jako vzájemnému vztahu bibliografie a informatiky [24]. Pozornost si zaslouží i prognóza stavu systému VTEI v roce 1980 z roku 1968 [82]. Také s problematikou informačních potřeb uživatelů a optimálních metod pro jejich zjišťování a uspokojování se setkáváme v celé řadě Mertových prací, které vycházejí z průzkumu informační komunikace na pracovištích ČSAV, na jehož realizaci se A. Merta podílel ve 2. polovině 60. let [46–47, 49–52, 54–55].

Těžiště prvotní Mertovy orientace na oborovou metodologii a techniku práce spočívá především v monografiích z oblasti selekčních jazyků. Jedná se zejména o publikace Třídění informací z roku 1959 [127], Studie metod tvorby tezaurů z roku 1967 (spoluautoři Sechser, Mojžíšek a Toman) [129] a částečně též učební text Úvod do rešeršní teorie, metodiky a techniky z roku 1964 [109]; z uvedených publikací čerpala poučení celá generace československých informačních pracovníků. Metodikou a teorií rešeršní činnosti se Merta zabýval i v dalších pracích [105–106, 110], a to i v souvislosti s moderními síťovými a online systémy [99, 101, 125] a lingvistickými otázkami [27, 130]. Významná je i charakteristika dodnes ne zcela doceněného citačního rejstříku jako účinného rešeršního nástroje [107] a informace o jeho zpřístupňování v rámci magnetopáskové služby ISI (Institute of Scientific Information) [78].

Také v oblasti využívání výpočetní techniky v informačních systémech měl Merta určitou prioritu: již v roce 1964 seznámil čtenáře se zkušenostmi s použitím počítače Gamma pro zpracování a vyhledávání informací při aplikaci metody koordinovaného indexování v článku s téměř marketingovým názvem „Nebojme se počítačů“ [108] a o rok později informuje o moskevském sympoziu o mechanizaci VTI a o dalších očekávaných směrech vývoje [111]. Problémy vytváření celostátního automatizovaného informačního systému v Československu se rozebírají v anglickém příspěvku v časopisu Information Storage and Retrieval (1970) [89] a ve společné práci s R. Vlasákem o roli magnetopáskových služeb v rámci koncepce tohoto celostátního systému, uveřejněné v roce 1978 v časopisu Information Processing and Management [121]. Vzájemný vztah a přínos automatizovaných informačních systémů pro potřeby vědní informatiky zkoumal Merta v práci uveřejněné ve sborníku pražského Domu techniky ČSVTS (1980) [26]. Přehlédnout nelze také sérii článků z let 1966–1970, ve které A. Merta – obvykle ve spoluautorství s J. Tomanem – popisuje experimentální systém INDORES (INformační DOkumentačně-REšeršní Soustava), v rámci něhož byly testovány čtyři různé techniky vyhledávání informací (průhledové štítky, okrajové děrné štítky, děrnoštítkové stroje a počítač) [112–118].

Klíčovou Mertovou prací v oblasti teorie informační vědy je jeho kandidátská práce Společenské aspekty komunikace odborných informací ve vědě [6], která byla v roce jejího obhájení (1970) na Filozofické fakultě UK vydána ÚVTEI [10]. V souvislosti s pracovní návštěvou A. Merty v Budapešti v roce 1970 byl připraven i její maďarský překlad [11] a v návaznosti na něj bylo vydáno také několik Mertových článků v maďarském odborném tisku [16, 91]. Základní teze a východiska v oblasti informační vědy a trendů vývoje oboru i jejich hodnocení Merta rozvíjel a rozpracovával také ve svých dalších pracích [1, 14, 17, 22, 25, 27].

Již ve 2. polovině 60. let se Merta zabývá myšlenkovými směry v oblasti vědeckých informací [3], zkoumá odpověď na stále se objevující spor o tom, je-li informatika vědní disciplínou nebo pouze technikou práce s prameny informací a stále silněji se kloní k pojetí informatiky jednak jako vědy, jednak praktické technologie [2, 4–5, 7–9, 12–13]. Zmíněné otázky se řešily také v rámci studijního výboru Mezinárodní federace pro informace a dokumentaci (FID) pro výzkum teoretických základů informací FID/RI, jehož byl Merta dlouhou řadu let aktivním členem a o jehož činnosti informoval v československém odborném tisku [150]; předsedou výboru byl ředitel Všesvazového ústavu vědeckých a technických informací (VINITI) prof. A. I. Michajlov, který také zajistil vydávání sborníků věnovaných těmto otázkám. Merta přispěl svými pracemi do několika těchto sborníků [4, 7, 9, 18, 20, 23, 93]. V téže době se také zabýval teoretickými otázkami informatiky spolu s M. Cigánikem v rozsáhlé práci uveřejněné ve sborníku Česká bibliografie [21]. Na zprávu o výsledcích informatického výzkumu v Českosloven-sku [15] navázaly studie o informatice jako společenskovědní disciplíně [19, 21, 28], jejím vztahu k bibliografii [24] a vývojových trendech komunikace VTEI (poslední práce k této tematice [104]).

Nejaktivnějším údobím v Mertově činnosti v oblasti studia a výchovy informačních pracovníků i uživatelů VTEI a vědeckého a pedagogického působení na vysoké škole byla 70. léta a 1. polovina 80. let, kdy se iniciativně zapojil do činnosti tehdejší katedry knihovnictví a vědeckých informací FF UK jako její interní pracovník přednáškami a semináři z oblasti rešeršní teorie a techniky, ze základů vědní informatiky a vývojových trendů oboru. Účastnil se také doktorských zkoušek jako člen rigorózní komise a vystupoval jako oponent při obhajobách prací předkládaných pro získání vědeckých hodností.

Mertův nový program vzdělávání pracovníků a uživatelů vědeckých informací v Československu, který byl založen na dvou projektech realizovaných v letech 1968–1975 [35–37], vyšel i v polštině [32]. I když hlavní Mertovou doménou byla vysokoškolská oblast, věnoval se i informační výchově na středních školách [41], a to např. i praktickým příspěvkem o metodice informační práce zařazeným do středoškolské učebnice [66, 70]. Na svou dobu pozoruhodné je i doporučení vytvářet výzkumná a laboratorní pracoviště jako nezbytnou složku vysokoškolského učiliště v oblasti knihovní a informační vědy [44]. Velkou pozornost věnoval postgraduálnímu studiu; se spoluautory předložil přehled přednášené látky v dvouletém postgraduálním studiu na KVIK [30], později se objevila práce o pedagogickém postgraduálu pro přednášející informatiky ve školách a doškolovacích zařízeních [38], dále o systému postgraduálního studia na KVIK [43] a konečně se spoluautorkou J. Melichnovou připravil koncepci a popsal zkušenosti s uvedeným druhem postgraduálního studia (1985) [45]. Výchovou a vzděláváním studentů i informačních pracovníků se Merta zabýval i v dalších pracích [33–34, 39–40, 42].

Zvláštní pozornost Merta věnoval vždy i otázkám terminologie oboru se snahou o její sjednocování, která je patrná již v příspěvku z roku 1961 [131 – k článku napsala polemickou recenzi H. Vodičková – R1] a vrcholí dvěma vydáními anglicko-českého oborového slovníku v letech 1988 a 1994 [132–133].

Bibliografie

A. Informační věda (sociální informatika)

  1. MERTA, A. System analysis of scientific information in the field of basic research. In [Proceedings of the American Documentation Institute] Vol. 2. Proceedings of the 1965 Congress; International Federation for Documentation. Washington, D. C ; London : Spartan Books ; Macmillan, [1966].

  2. [MERTA, A.]. Je informatika samostatnou vědeckou disciplinou, nebo pouze technikou práce s prameny informací? Vědecké informace : zpravodaj pro útvary vědeckých informací ČSAV, 1967, roč. 4, č. 2, s. 2–8.

  3. MERTA, A. Myšlenkové směry v oblasti vědeckých informací. Metodika a technika informací, 1967, č. 8/9, s. 1–12.

  4. MERTA, A. Informatika kak naučnaja disciplina. In Teoretičeskoje problemy informatiky : sbornik statěj. Moskva : VINITI, 1968, s. 35–44.

  5. MERTA, A. Je informatika vědeckou disciplinou, nebo pouze technikou práce s prameny informací? Metodika a technika informací, 1968, č. 9, s. 1–12.

  6. MERTA, A. Společenské aspekty komunikace odborných informací ve vědě. Praha, 1968. 334 l. Kandidátská disertační práce. Fakulta sociálních věd a publicistiky UK v Praze.

  7. MERTA, A. Informatics as a branch of science. In Theoretical problems of informatics. Moscow : VINITI, 1969, s. 32–40. FID 435.

  8. MERTA, A. Informatika a její místo ve vědě. Studie projektu L–1–09–1/1. Praha : ÚVTEI, 1969. 21 s.

  9. MERTA, A. Informatika kak naučnaja disciplina. In Teoretičeskije problemy informatiki. Moskva : VINITI, 1969, s. 35–44. FID 435.

  10. MERTA, A. Společenské aspekty komunikace odborných informací. Praha : ÚVTEI, 1970. 209 s. Elektronická verze publikace: In PAPÍK, R., SOUČEK, M., STÖCKLOVÁ, A. (eds.). Informační studia a knihovnictví v elektronických textech I. [CD–ROM]. Praha : Ústav informačních studií a knihovnictví, 2001.

  11. MERTA, A. A szakmai informaciócsere társadalmi vonatkozásai [Společenské aspekty komunikace odborných informací]. Budapest : Országos Műszaki Könyvtár és Dokumentaciós Központ, 1971. 170 s.

  12. MERTA, A. Informatika ako spoločenskovedná disciplína. In Zborník z teoretického seminára o vzťahoch knihovníctva, bibliografie a informatiky, Banská Bystrica, 19. – 20. máj 1970. Martin : Matica slovenská, 1971, s. 152–159.

  13. MERTA, A. Informatika jako věda a praxe. Československá informatika, 1971, roč. 13, č. 2, s. 1–8.

  14. MERTA, A. Problém sprostredkovacích činiteľov v komunikácii informácií. In Zborník z teoretického seminára o vzťahoch knihovníctva, bibliografie a informatiky, Banská Bystrica, 19. – 20. máj 1970. Martin : Matica slovenská, 1971, s. 160–168.

  15. MERTA, A. Výsledky informatického výzkumu v Československu. Československá informatika, 1971, č. 5, s. 13–27.

  16. MERTA, A. Az informatika mint tudományos diszciplina [Informatika jako vědní disciplína]. Tudományos tájékoztatás elmélete és gyakorlata, 1972, č. 19, s. 24–31, 158, 167, 176.

  17. MERTA, A. Social aspects of the communication of cognitive information : English language summary of a book in the Czech language written by Dr. Augustin Merta, Scientific Secretary, Central Office for Scientific and Economic Information, Prague 1, Konviktska, Czechoslovakia. Information Storage and Retrieval, 1972, roč. 8, č. 4, s. 203–204.

  18. MERTA, A. Informal communication in science. In Problems of information science. Moscow : VINITI, 1973, s. 34–52. FID 478.

  19. MERTA, A. Informatika jako věda a praxe. Metodický zpravodaj [UVTI], 1973, č. 1, s. 5–15.

  20. MERTA, A. Neformaľnaja kommunikacija v nauke. In Problemy informatiky. Moskva : VINITI, 1973, s. 37–57. FID 478.

  21. CIGÁNIK, M., MERTA, A. Vývoj k informatice jako vědě. In Česká bibliografie. Sv. 11. Praha : SPN, 1973, s. 251–321.

  22. MERTA, A. Die Einheit der Begriffe als Grundlage des konzeptionellen Aufbaus von internationalen Systemen der wissenschaftlichen und technischen Information. Dokumentation, Information : Schriftenreihe des Instituts für Informationswissenschaft, Erfindungswesen und Recht der Technischen Hochschule Ilmenau, 1974, č. 24, s. 17–30.

  23. MERTA, A. Informatics as a new branch of science and practice. In Problems of information science. Moscow : VINITI, 1975, s. 257–268. FID 530. Bratková [M3] uvádí jako: Informatics as a new branch of science, technology and praxis.

  24. MERTA, A. Vztah bibliografie k informatice. In Česká bibliografie. Sv. 13. 1976, s. 42–70.

  25. MERTA, A. Informační proces a uživatelé. In Obsahová analýza dokumentu a syntetické zpracování informací : sborník přednášek ke specializovanému kursu pro informační pracovníky soustavy VTEI. Praha : Dům techniky ČSVTS, 1980, s. 7–15.

  26. MERTA, A. Vědní informatika a automatizované informační systémy. In Automatizované informační systémy ve VTEI a knihovnictví. Praha : Dům techniky ČSVTS, 1980, s. 7–13.

  27. MERTA, A. Co očekává informatika od lingvistické vědy a praxe. In Využití lingvistických přístupů v informatice. Praha : Dům techniky ČSVTS, 1982, s. 12–19.

  28. MERTA, A. Teorie vědecké informace jako vědní disciplíny. In INFOS’84. Bratislava : ZSKI, 1984, s. 75–85.

B. Informační vzdělávání

 

  1. MERTA, A. Školení pracovníků VI v ČSAV. Zpravodaj pro útvary vědeckých informací ČSAV, 1964, roč. 1, č. 2, s. 1–4.

  2. MERTA, A. aj. Dvouleté postgraduální studium na katedře knihovnictví a vědeckých informací [přehled přednášené látky]. Praha : STK, 1969. 50 l.

  3. MERTA, A. Úvodem k tematickému číslu MTI o výchově informačních pracovníků. Metodika a technika informací, 1970, č. 3, s. 1–2.

  4. MERTA, A. Nowy program kształcenia pracowników i uzytkowników informacji naukowej w Czechsłowacji. Zagadnienia informacji naukowej, 1972, č. 2, s. 25–38.

  5. MERTA, A. Vliv změny komunikačního modelu VTEI na výchovu informatiků v okruhu rekognoskativních informací. In K základním otázkám výchovy knihovníků a informačních pracovníků. Praha : Katedra knihovnictví a vědeckých informací FSVP UK, 1972, s. 111–113.

  6. MERTA, A. Educational consequences and conceptual basis of the contemporary state of knowledge in the field of information science in Czechoslovakia. In Proceedings of the International Seminar on education in information science. Budapest : OMKDK, 1974, s. 143–151.

  7. MERTA, A. Projekt systému informatické výchovy uživatelů VTEI v ČSSR : návrhová zpráva pro kolegia min. školství ČSR a SSR a pro závěrečnou oponenturu P 18–333–054. Praha : Katedra knihovnictví a vědeckých informací FF UK, 1975. 63 s.

  8. MERTA, A. Československý systém výchovy uživatelů VTEI. Československá informatika, 1976, roč. 18, č. 12, s. 324–329. Přetištěno v: Metodický zpravodaj knihoven Jihočeského kraje, 1978, roč. 12, č. 1, příl.

  9. MERTA, A. Projekt systému informatické výchovy v ČSSR. In 2. celoslovenská konferencia knižníc vysokých škôl. Bratislava : Univerzitná knižnica, 1977, s. 67–84.

  10. MERTA, A. Pedagogický postgraduál pro přednášející informatiky na školách a v doškolovacích zařízeních. In Pedagogické a didaktické metody v informatickém vzdělávání: sborník ze semináře lektorů a specialistů VTEI 2. – 4. května 1977 v Karlových Varech. Praha : ÚVTEI, 1978, s. 25–37.

  11. MERTA, A. Problemy i puti podgotovki potrebitelej naučnoj, techničeskoj i ekonomičeskoj informacii v ČSSR. Voprosy informacionnoj teorii i praktiki, 1978, č. 37, s. 89–101.

  12. MERTA, A. Realizace projektu informatické výchovy vysokoškolských studentů. In ULBRICHOVÁ, M. (ed.). Výchova studentů na vysokých školách k tvůrčí práci a využívání vědeckých a technických informací : sborník ze semináře konaného 22. září 1978 v Praze. Praha : ÚVTEI, 1979, s. 8–21.

  13. MERTA, A. Informatická výchova na středních školách v ČSSR. In Výchova k využívání odborných informací : sborník ze semináře „Příprava k využívání odborných informací na středních školách“ konaného 29. října 1980 v Praze. Praha : ÚVTEI, 1981, s. 35–39.

  14. CEJPEK, J., MERTA, A. Výchova odborníků pro automatizaci v knihovnách a informačních střediscích. In INFOS’81 : zborník z 11. informatického seminára konaného v dňoch 30. marca – 2. apríla 1981 v Starom Smokovci. Bratislava : ZSKI, 1981, s. 148–161.

  15. MERTA, A. Systém postgraduálního studia na katedře vědeckých informací a knihovnictví FF UK v Praze. In Knihovna. Sv. 13. Praha : SPN, 1983, s. 157–160.

  16. MERTA, A. Výzkumné a laboratorní pracoviště jako nezbytná složka vysokoškolského učiliště v oblasti informační a knihovnické vědy. Československá informatika, 1983, roč. 25, č. 11, s. 321–322.

  17. MERTA, A., MELICHNOVÁ, Jiřina. Koncepce a zkušenosti s postgraduálním studiem VTEI na katedře vědeckých informací a knihovnictví filozofické fakulty UK v Praze. Československá informatika, 1985, roč. 27, č. 6, s. 164–166.

C. Uživatelské potřeby

  1. [MERTA, A.]. Srovnávací průzkum současných metod vědeckých informací v ústavech ČSAV. Zpravodaj pro útvary vědeckých informací ČSAV, 1964, roč. 1, č. 1, s. 2–3.

  2. MERTA, A. Problémy vědecké informace ČSAV. In Praca informacyjna w placówce naukowej : materiały z Sympozjum pracowników informacji naukowej Polskiej Akademii Nauk i Czechoslowackiej Akademii Nauk = Informační činnost na vědeckých pracovištích : materiály ze sympozia informačních pracovníků Polské akademie věd a Československé akademie věd. Świnoujście 25–28. V. 1966 r. War-szawa : Ośrodek dokumentacji i informacji naukowej Polskiej akademii nauk, 1966, s. 150–179.

  3. MERTA, A. Problémy mechanizace a automatizace vědeckých informací v základním výzkumu. In Automatizace vědeckých a technických informací. Praha : Dům techniky ČSVTS, 1967, s. 79–85.

  4. MERTA, A. Stav vědeckých informací na pracovištích Československé akademie věd. Interní studie. Praha : SVVI–ČSAV, 1967. 68 s.

  5. MERTA, A. Stav vědeckých informací na pracovištích ČSAV : (zpráva o průzkumu provedeném SVVI). Vědecké informace : zpravodaj pro útvary vědeckých informací ČSAV, 1967, roč. 4, č. 2, s. 5–16.

  6. MERTA, A. Zpráva o výsledcích experimentálního výzkumu informačních požadavků a potřeb na pracovištích ČSAV. Praha : SVVI–ČSAV, 1967.

  7. MERTA, A. Rozvoj vědeckoinformační činnosti v ČSAV v letech 1961–1967. Interní studie. Praha : ZK–ÚVI, 1968. 10 s.

  8. MERTA, A. Význam výzkumu informačních požadavků a potřeb uživatelů pro budování účinných soustav VTI. Metodika a technika informací, 1968, č. 1/2, s. 3–23.

  9. MERTA, A. Zpráva o výsledcích experimentálního výzkumu informačních požadavků a potřeb na pracovištích Československé akademie věd. In Analýza informačních potřeb vědeckých pracovníků : materiály z 2. symposia informačních pracovníků Československé akademie věd a Polské akademie věd = Analiza potrzeb pracownika naukowego w zakresie uzyskywania informacji naukowej : materiały z 2. sympozjum pracowników informacji naukowej Czechoslowackiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Nauk. Smolenice 23–26 X. 1967. Praha : ZK ČSAV, 1968, s. 39–71.

  10. Dějiny a činnost ZK–ÚVI ČSAV. Praha : ZK–ÚVI ČSAV, 1989. Podle tiráže se A. Merta podílel na zpracování historické části publikace.

D.    Vědecké, technické a ekonomické informace, informační systémy

 

  1. MERTA, A. Teorie a praxe bibliografického zpravodajství (dokumentace). Min. strojírenství, 1953.

  2. MERTA, A., SPIRIT, J. Správně vést závod znamená sledovat pokrok doma i za hranicemi. Podniková organisace, 1955, roč. 9, č. 3, s. 94–96.

  3. MERTA, A. Teorie a praxe bibliografického zpravodajství. Praha : TOVÚS, 1955.

  4. MERTA, A. Využívání technických a ekonomických informací je nedílnou součástí efektivního řízení. Podniková organisace, 1957, roč. 11, č. 9, s. 264–267.

  5. PEKLO, Bohuslav, MERTA, A. Zahraniční instituce zabývající se řízením a organisací průmyslu. Praha : Matice hornicko–hutnická, 1957. 129 s.

  6. MERTA, A. Ako organizovať technické informácie v podnikoch. Technické noviny, 1958, roč. 6, č. 39, s. 8.

  7. MERTA, A. Informovanost, předpokladem pokrokového řízení. Dokumentační zpravodaj VÚZT [Výzkumný ústav zdravotnické techniky], 1958, roč. 3, č. 9, s. 1–5.

  8. MERTA, A. Organizace technických informací v průmyslu zdravotnické techniky v SSSR. Dokumentační zpravodaj VÚZT [Výzkumný ústav zdravotnické techniky], 1958, roč. 3, č. 7/8, s. 4–5.

  9. MERTA, A. Problémy VTEI ve výrobních hospodářských jednotkách. In Oblastní konference vedoucích útvarů technických a ekonomických informací podniků a ústavů strojírenských resortů : sborník materiálů Brno : Výzkumný ústav stavebních a keramických strojů, 1959, s. 28–39.

  10. MERTA, A. Problém informovanosti pracovníků výrobních hospodářských jednotek. Jemná mechanika a optika, 1959, roč. 4, č. 11, s. 369–373.

  11. [MERTA, A.]. Technické informace (dokumentace). In CHOCHOLA, Karel a kol. Stroje pro IV. ročník průmyslových škol strojnických. Praha : SPN, 1959, s. 305–310.

  12. MERTA, A. Činnost oborového střediska TEI ve výrobní hospodářské jednotce. Technická knihovna, 1960, č. 7, s. 123–131.

  13. MERTA, A. Technickoekonomická příprava rozvoje. Podniková organisace, 1960, roč. 14, č. 5, s. 201–204.

  14. MERTA, A. Technickoekonomická příprava rozvoje, hlavní úkol oborových středisek VTEI. Metodika a technika informací, 1960, č. 8, s. 3–29.

  15. [MERTA, A.]. Technické informace (dokumentace). In CHOCHOLA, Karel a kol. Stroje pro IV. ročník středních průmyslových škol strojnických. 3. upr. (v SPN 2.) vyd. Praha : SPN, 1961, s. 285–290.

  16. MERTA, A. Význam Dokumentačního zpravodaje Chirany Praha pro přípravu rozvoje zdravotnické techniky. Dokumentační zpravodaj zdravotnické techniky, 1961, č. 1/3, s. 4–6.

  17. MERTA, A. Zlepšovací návrh č. 11/61/ÚTEI (ÚTEI). Zajištění soustavy povinného informování.... [1961?]. [Neověřená citace].

  18. MERTA, A. Funkce VTEI v řídící hospodářské činnosti. Metodika a technika informací, 1962, č. 8/9, s. 8–19.

  19. MERTA, A. Problémy vědeckotechnických a ekonomických informací v průmyslu. In Knihovna. Sv. 3, Praha : SPN, 1962, s. 479–517. Redakce obdržela rukopis v říjnu 1959.

  20. MERTA, A. Využívání informací v řídicí hospodářské práci. Dokumentační zpravodaj zdravotnické techniky, 1962, č. 2, s. 66–68.

  21. MERTA, A. Patentová politika. Dokumentační zpravodaj zdravotnické techniky, 1963, č. 4, s. 209–213.

  22. MERTA, A. Technickoekonomická příprava rozvoje v naší VHJ. Dokumentační zpravodaj zdravotnické techniky, 1963, č. 1, s. 1–6.

  23. MERTA, A. Institute of Scientific Information nabízí dokumentaci na magnetických páskách. Technická knihovna, 1966, roč. 10, č. 11, s. 351–352.

  24. MERTA, A. Výměna informací o plánovaném nebo probíhajícím výzkumu v USA. Technická knihovna, 1966, roč. 10, č. 8, s. 229–239.

  25. MERTA, A. Czechoslovak organisation of scientific and technical organization. Library World, 1967, roč. 69, č. 807, s. 57–61.

  26. MERTA, A. System analysis of scientific information in the field of basic research. In Small meeting of Czechoslovak and British information specialists, Liblice, May 16–21 1966 : proceedings. Prague : Centre for scientific, technical and economic information, 1967, s. 62–67.

  27. MERTA, A. Metody a prostředky zpracování informací v r. 1980. Metodika a technika informací, 1968, č. 7/8, s. 6–14.

  28. MERTA, A. Nové tematické zaměření časopisu Information Storage and Retrieval. Technická knihovna, 1968, roč. 12, č. 11, s. 349–351. Přetištěno v: Metodika a technika informací, 1969, č. 1, s. 57–59.

  29. MERTA, A. Nové tematické zaměření časopisu Information Storage and Retrieval. Bulletin technických a ekonomických informací, 1968, č. 9, s. 22–25.

  30. Anketa [o potřebách čs. bibliografie a úloze Bibliografického časopisu]. Přisp. Michal Potemra, Miroslav Nádvorník, A. Merta, K Ruttkayová, Kamil Groh, Josef Straka, Blahoslav Kovář, Jaroslav Kunc, Stanislav Štingl, Zdeněk Franc, Jan Helbich. Bibliografický časopis, 1969, roč. 2, č. 4, s. 160.

  31. MERTA, A. National system of scientific, technical, and economic information in Czechoslovakia. In Meždunarodnoje forum po informatike. Tom 1. Moskva, 1969, s. 376–387.

  32. MERTA, A. The significance of the 1968 IFIP Congress for scientific and technical information theory and practice. Information Storage and Retrieval, 1969, roč. 5, č. 2, s. 53–58.

  33. MERTA, A. A system approach to the problems of building up international information institutions. In Proceedings of the Study Committee of FID/RI. Moscow : VINITI, 1970, s. 44–52. Bratková [M3] uvádí jako: A system approach to the problem of building up international information institutions. In Proceedings of the meeting of the Study Committee of FID, s. 44–53.

  34. MERTA, A. Problems of creating the national mechanized information system in Czechoslovakia. Information Storage and Retrieval, 1970, roč. 6, č. 1, s. 45–52.

  35. KOFNOVEC, L., MERTA, A. Internacionalizační tendence na úseku VTEI. Knižnice a vedecké informácie, 1971, roč. 3, č. 1, s. 1–13.

  36. MERTA, A. Az állami tájékoztatási politika koncepciója Csehszlovákiában [Koncepce státní informační politiky v Československu]. Tudományos és Műszaki Tájékoztatás, 1972, roč. 19, č. 4, s. 235–253.

  37. MERTA, A. Problémy analýzy a projektování systému vědních informací. In Systémová analýza knižnice. Bratislava : Zväz slovenských knihovníkov a informatikov, 1974, s. 5–57.

  38. KÖNIGOVÁ, Marie, MERTA, A. Effectivenes of scientific and technical information systems. In Problems of information science. Moscow : VINITI, 1976, s. 14–36. FID 527.

  39. MERTA, A. Využití vědeckotechnických informací v tvůrčí práci. Praha : Kabinet kreativity Institutu pro rozvoj a realizaci vynálezectví a zlepšovatelství ČVTS, 1976. 46 s.

  40. MERTA, A. Funkce rekognoskativních informačních systémů v modelu vědeckého řízení. In Analyticko-syntetické spracovanie VTEI pre riadiacu sféru. Košice : Dom techniky, 1977, s. 33–51.

  41. MERTA, A., KÖNIGOVÁ, M. Informační systémy ve vědecké práci. Vesmír, 1978, roč. 57, č. 3, s. 80–82.

  42. MERTA, A. The impact of discipline oriented information systems upon the design of national and international systems of recognoscative information. [Referát na] L’informatica giuridica al servizio del Paese. Congresi EUR 1–2–3 giugno 1978 Roma. Roma : Carte Suprema di Cassazione, 1978, 13 s. Preprint.

  43. [MERTA, A.]. Úvod do práce s informacemi. In Úvod do inženýrství. Praha : ČVUT, 1979, s. 65–74.

  44. MERTA, A. Podíl rekognoskativních automatizovaných informačních systémů na zvyšování racionalizace řízení. In Informačné systémy v modeli vedeckého riadenia. Košice : Dom techniky, 1980, s. 27–38.

  45. MERTA, A. [Potřeba systémového přístupu v překonávání informačních bariér ve vědě a technice]. In Mechanized information transfer. 8th Cranfield conference. Book of abstracts. Cranfield, 21–24 July 1981. Cranfield, Institute of Technology, 1981. [Neověřená citace].

  46. MERTA, A. Interakce systémů osobní dokumentace se sítěmi VTEI a knihoven v 90. letech. In Informatika 90. let. Praha : Dům techniky ČSVTS, 1985, s. 24–31.

  47. MERTA, A. Možnosti spolupráce JSK a VTEI. Anketa. Čtenář, 1985, roč. 37, č. 6, s. 191–192.

  48. MERTA, A. Problémy výstavby systému vědeckých informací Univerzity Karlovy. Knihovnictví a bibliografie, 1985, č. 2, s. 17–30.

  49. MERTA, A. Vývojové trendy komunikace VTEI. In Aktuální otázky sdělování a využívání informací : sborník prací. Praha : ÚVTEI, 1988, s. 5–39.

 

E.  Vyhledávání informací, automatizace

  1. MERTA, A. Rešeršní technika. Metodika a technika informací, 1961, č. 7, s. 29–46.

  2. MERTA, A. Problémy metodiky a techniky rešerší. In Sborník statí o organizaci a práci útvarů technických a ekonomických informací (TEI). Praha : STK, 1962, s. 178–233.

  3. MERTA, A. Citační rejstřík jako účinný rešeršní nástroj. Metodika a technika informací, 1964, č. 11, s. 1–7.

  4. MERTA, A. Nebojme se počítačů : (zkušenosti s použitím počítače Gamma pro zpracování a selekci informací metodou koordinovaného heslování). Metodika a technika informací, 1964, roč. 6, č. 5, s. 11–26.

  5. MERTA, A. Úvod do rešeršní teorie, metodiky a techniky : učební text. Praha : Strojírenský institut, 1964. 76 s. Na obálce 1965.

  6. MERTA, A. Základní metody vyhledávání rešeršních informací. Zpravodaj pro útvary vědeckých informací ČSAV, 1964, roč. 1, č. 2, s. 6–10.

  7. MERTA, A. Jak dále po moskevském symposiu o mechanizaci VTI. Technická knihovna, 1965, č. 11, s. 321–330.

  8. MERTA, A., TOMAN, Jiří. INDORES – mechaniczna selekcja informacji. Biuletyn Ośrodka dokumentacji i informacji naukowej P.A.N., 1966, č. 2, s. 19–38.

  9. MERTA, A., TOMAN, J. Sistěma koordinatnogo inděksirovanija dlja obrabotki informacii s pomoščju superpozicionnych perfokart s mnemotechničeskoj mnogorazmernoj notacijej. In Kompleksnaja mechanizacija i avtomatizacija processov obrabotki, poiska, vydači i peredači na rasstojanie naučno–techničeskoj informacii. Trudy simposiuma. Moskva : VINITI, 1966, s. 258–271.

  10. MERTA, A., TOMAN, Jiří. INDORES – infomation, documentation and retrieval system. In Small meeting of Czechoslovak and British information specialists, Liblice, May 16–21 1966 : proceedings. Prague : Centre for scientific, technical and economic information, 1967, s. 156–158.

  11. MERTA, A., TOMAN, Jiří. INDORES – projekt čtyř metod mechanické selekce informací. Metodika a technika informací, 1967, č. 4, s. 1–17.

  12. MERTA, A. Ispolzovanije perfokart Aritma v kačestve nositelja dlja vvoda informacii v sistěme INDORES 4. In Teoretičeskije i praktičeskije primenenija perforir. kart v rabote organov informacii, Varšava, 5–9 XII 1966 g. Dokl. (SEV). Varšava, 1967, s. 266–277.

  13. MERTA, A. A mechanized system of information retrieval in the field of information science. In SAMUELSON, K. (ed.). Mechanized information storage, retrieval and dissemination : proceedings of the F.I.D/I.F.I.P. joint conference, Rome, June 14–17, 1967. Amsterdam : North–Holland Publishing Company, 1968, s. 437–443.

  14. MERTA, A. INDORES 4 – a mechanized system of information retrieval in the field of information science. In FOSKETT, D. J., REUCK, R. de, COBLANS, H. (eds.). Library systems and information services : proceedings of the second Anglo–Czech conference of information specialists [London, 1967]. London : Crosby Lockwood, 1970, s. 103–106.

  15. MERTA, A., ŠTĚDRONSKIJ, V. Sistěma issledovanija effektivnosti poiska. In Primenenije universal’nych vyčislitel’nych mašin v rabote organov informacii. Moskva : VINITI, 1970, s. 206–210.

  16. MERTA, A. Čtvrtá cranfieldská mezinárodní konference o automatizovaných systémech VTEI. Československá informatika, 1974, č. 2, s. 77–87.

  17. MERTA, A., VLASÁK, Rudolf. Problems and roles of magnetic tapes services within the concept of national automized information networks of scientific technical information. Information Processing and Management, 1978, roč. 14, č. 6, s. 465–467.

  18. MERTA, A. Téze přednášky Rešeršní teorie a technika [interní tisk]. Praha : KVIK, 1978.

  19. MERTA, A. Banky vědeckotechnických dat ; On-line rešeršní systémy. Ostrava : Odvětvové středisko VTEI pro uhelný průmysl, 1980. 40 s.

  20. MERTA, A. Interpretace informací pro konkrétní potřeby uživatelů. In Infomační systémy pro vyšší tvůrčí výkonnost ve strojírenském výzkum a vývoji. České Budějovice : Dům techniky ČSVTS, 1980, s. 103–113.

  21. MERTA, A. On–line rešeršní služby revolučním zvratem ve filozofii rekognoskativních informačních systémů. In Infos’80. Bratislava : Alfa, 1980, s. 91–113.

 

F. Selekční jazyky

 

  1. MERTA, A. Nová desetinná soustava příznaků pro obor zdravotnické techniky. Dokumentační zpravodaj zdravotnické techniky, 1959, roč. 3, č. 5, s. 1–11.

  2. MERTA, A. Třídění informací : [(metodická pomůcka pro pracovníky technických knihoven a pracovníky v útvarech vědeckotechnických a ekonomických informací v průmyslových organisacích)]. Praha : Knihovna vysokých škol technických – Ústřední technická knihovna, 1959. 259 s.

  3. TOMAN, J., MERTA, A. Faceted classification in the field of information science used in the Czechoslovak Academy of Sciences. In Small meeting of Czechoslovak and British information specialists, Liblice, May 16–21 1966 : proceedings. Prague : Centre for scientific, technical and economic information, 1967, s. 75–89.

  4. SECHSER, O., MERTA, A., MOJŽÍŠEK, J., TOMAN, J. Studie metod stavby tezaurů. Praha : ÚVTEI, 1967. 119 s. + příl.

  5. MERTA, A. Lingvistické úkoly v programu P–13. In Lingvistické metody a automatizované informační systémy. Praha : Dům techniky ČSVTS, 1986, s. 7–14.

 

G. Terminologie

 

  1. MERTA, A. Jednotný výklad hlavních pojmů používaných v oblasti VTEI. Metodika a technika informací, 1961, č. 5, s. 85–91.

  2. MERTA, A., MERTOVÁ, D. Anglicko-český slovník informatiky. 1. vyd. Praha : ÚVTEI, 1988. 215 s. ISBN 80-212-0000-6.

  3. MERTA, A., MERTOVÁ, D. Anglicko-český slovník knihovnictví a informatiky = English-Czech dictionary of library and information science and practice. 2. vyd. Praha : Leda, 1994. 176 s. ISBN 80-901664-2-3.

 

H. Zprávy z odborných akcí, glosy

  1. MERTA, A. VII. pracovní konference o rozvoji zdravotnické techniky. Dokumentační zpravodaj zdravotnické techniky, 1958, roč. 3, č. 11/12, s. 15–17.

  2. [MERTA, A.]. Navázání styků s informačními útvary zahraničních Akademií věd. Zpravodaj pro útvary vědeckých informací ČSAV, 1964, roč. 1, č. 1, s. 3–4.

  3. [MERTA, A.]. Publikace Metodického kabinetu STK. Zpravodaj pro útvary vědeckých informací ČSAV, 1964, roč. 1, č. 1, s. 22–23.

  4. [MERTA, A.]. Ztráty vzniklé nedostatečnou informační přípravou výzkumu. Zpravodaj pro útvary vědeckých informací ČSAV, 1964, roč. 1, č. 2, s. 15.

  5. MERTA, A. 1965 Kongres Mezinárodní dokumentační federace (FID). Zpravodaj pro útvary vědeckých informací ČSAV, 1965, roč. 2, č. 4, s. 1–4.

  6. [MERTA, A.]. Co je ASLIB? Zpravodaj pro útvary vědeckých informací ČSAV, 1965, roč. 2, č. 1, s. 15–16.

  7. MERTA, A. Druhá konference o kybernetice. Zpravodaj pro útvary vědeckých informací ČSAV, 1965, roč. 2, č. 4, s. 18–20.

  8. [MERTA, A.]. Chemical Engineering Thesaurus. Zpravodaj pro útvary vědeckých informací ČSAV, 1965, roč. 2, č. 1, s. 21.

  9. [MERTA, A.]. Počet vědeckých pracovníků v USA v období 1960–1961. Zpravodaj pro útvary vědeckých informací ČSAV, 1965, roč. 2, č. 1, s. 14–15.

  10. [MERTA, A.]. Strojový čas na počítači NE 503. Zpravodaj pro útvary vědeckých informací ČSAV, 1965, roč. 2, č. 4, s. 22–23.

  11. MERTA, A. Symposium o komplexní mechanizaci a automatizaci VI a výstava INFORGA 65 v Moskvě. Zpravodaj pro útvary vědeckých informací ČSAV, 1965, roč. 2, č. 2, s. 2–4.

  12. MERTA, A. Co přinesl 1965 FID kongres. Metodika a technika informací, 1966, č. 3/4, s. 20–45.

  13. MERTA, A. Počítačový systém VI MEDLARS zaveden ve Velké Britanii. Zpravodaj pro útvary vědeckých informací ČSAV, 1966, roč. 3, č. 3, s. 15.

  14. MERTA, A. Seminář o dosavadních zkušenostech a přípravě zavádění vyšších stupňů automatizace v čsl. národním hospodářství. Zpravodaj pro útvary vědeckých informací ČSAV, 1966, roč. 3, č. 1, s. 16–18.

  15. MERTA, A. Několik dojmů z mezinárodní konference o automatizaci VTI konané v Praze 22.–24. 11. 1967. Vědecké informace : zpravodaj pro útvary vědeckých informací ČSAV, 1967, roč. 4, č. 2, s. 40–45.

  16. MERTA, A. Seminář komise FID/ET k problémům výchovy v informatice ve Veszprém. Československá informatika, 1972, č. 11, s. 28–29.

  17. MERTA, A. Stručná zpráva o zasedání komise FID pro teoretickou práci. Československá informatika, 1972, č. 11, s. 16–17.

  18. MERTA, A. Cestovní zpráva ... z pobytu ve Velké Británii ve dnech 15.–25.7. 1981. Praha, [1981].

 

I. Personália

 

  1. MERTA, A. Jan Hlaváč sedmdesátníkem. Technická knihovna, 1973, roč. 17, č. 10, s. 293–294.

  2. MERTA, A. Jaroslav Klika sedmdesátníkem. Technická knihovna, 1981, roč. 25, č. 1, s. 27–28.

  3. MERTA, A. K sedmdesátinám Dr. Ivana Wiesenbergera, CSc. Knihovnictví a bibliografie, 1982, č. 5, s. 79–80.

  4. MERTA, A. Pamětníci vzpomínají. Československá informatika, 1989, roč. 31, č. 1, s. 21–23.

  5. MERTA, A. In memoriam docenta JUDr. Ivana Wiesenbergera, CSc. Národní knihovna, 1995, roč. 6, č. 5, s. 189.

  6. JEDLIČKOVÁ, Petra, MERTA, A. Přiblížit výzkum potřebám praxe : rozhovor s Ing. Augustinem Mertou, CSc. Ikaros [online], 2001, č. 02 [cit. 2001–02–01]. Dostupný na World Wide Web: <http://www.ikaros.cz/Clanek.asp?ID=200208240>.

 

J. Recenze

 

  1. [MERTA, A.]. Využívání technických informací. Podniková organisace, 1958, roč. 12, č. 5, s. 239–240. Rec. na: TOMAN, J. Využívání technických informací : (metody dokumentační práce). Praha : SNTL, 1958.

  2. MERTA, A. Několik poznámek k první československé knize o technické metodologii. Podniková organisace, 1963, roč. 17, č. 5, s. 239–240. Rec. na: BAČKOVSKÝ, K. Od zlepšovacích návrhov k vynálezom. Bratislava : Práca, 1962.

  3. MERTA, A. První kniha o základech technické metodologie u nás. Metodika a technika informací, 1963, č. 3, s. 75–81. Rec. na: BAČKOVSKÝ, K. Od zlepšovacích návrhov k vynálezom. Bratislava : Práca, 1962.

  4. [MERTA, A.]. Teorie a metodologie technického tvoření. Jemná mechanika a optika, 1963, roč. 8, č. 3, obálka, s. 2. Rec. na: BAČKOVSKÝ, K. Od zlepšovacích návrhov k vynálezom. Bratislava : Práca, 1962.

  5. MERTA, A. Vysokoškolská skripta o VTEI. Zpravodaj pro útvary vědeckých informací ČSAV, 1964, roč. 1, č. 1, s. 21. Rec. na: M. Cigánik. Sústava vedeckých, technických a ekonomických informácií. Bratislava : Slovenské pedagogické nakl., 1964.

  6. MERTA, A. Strojové vyhledávání dokumentů. Československá informatika, 1973, roč. 15, č. 10, s. 26–28. Rec. na: KRETSCHMER, F. Maschinelles Nachweisen von Dokumenten. Berlin, 1973.

  7. MERTA, A. Analysis of information systems. Ivan Wiesenberger. Prague: Svoboda (in Czech), 1973, 270 pp. Information Storage and Retrieval, 1974, roč. 10, č. 9/10, s. 353–354.

  8. MERTA, A. Maschinelles Nachweisen von Dokumenten. F. KROTSCHMER [sic!] [...], 1973, Berlin, VEB Verlag Technik [...]. Information Storage and Retrieval, 1974, roč. 10, č. 2, s. 81.

  9. MERTA, A. Mathematics for information workers ; Statistics for information workers. Information Storage and Retrieval, 1974, roč. 10, č. 2, s. 81. Rec. na: Matematika pro informační pracovníky. Praha : ÚVTEI, 1972; Statistika pro informační pracovníky. Praha : ÚVTEI, 1973.

  10. MERTA, A. Information Systems and Networks. Eleventh Annual Symposium, March 1974, (Edited by John Sherrod) [...] Greenwood Press, Westport, Conn., 1975 [...]. Information Processing and Management, 1976, roč. 12, č. 6, s. 387–388.

  11. MERTA, A. Integrative mechanisms in literature growth. M. Kochen, Greenwood Press, Westport, Conn. 1974 [...]. Information Processing and Management, 1976, roč. 12, č. 6, s. 388.

  12. MERTA, A. Tři publikace z oblasti informatiky. Československá informatika, 1976, roč. 18, č. 6, s. 178–181.

  13. MERTA, A. Nový učební text o systémové analýze a modelování. Československá informatika, 1979, roč. 21, č. 2, s. 52–53. Rec. na: Königová, M. Systémová analýza a modelování. Praha : ÚVTEI, 1978.

  14. MERTA, A. Personal documentation for professionals. V. Stibic, North Holland, Amsterdam (1980) [...]. Information Processing and Management, 1982, roč. 18, č. 4, s. 223.

  15. MERTA, A. Základní trendy rozvoje informační společnosti. Československá informatika, 1982, roč. 24, č. 11, s. 316–319.

  16. MERTA, A. Kodým, M.–Burgetová, J.–Švecová, M. Příručka pro uživatele vědeckých informací 3. Psychologické vědy. Knihovnictví a bibliografie, 1985, č. 1, s. 10–11.

  17. MERTA, A. The manufacture of knowledge. An essay on the constructivist and contextual nature of science. K. D. Knorr–Cetina. Pergamon Press, Oxford, England. (1981). [...]. Information Processing and Management, 1985, roč. 21, č. 4, s. 363–364.

  18. MERTA, A. The role of data in scientific progress: proceedings of the ninth international CODATA conference. P. S. Glaeser (ed.). North Holland, Amsterdam, New York, Oxford (1985) [...]. Information Processing and Management, 1986, roč. 22, č. 5, s. 434–435.

  19. MERTA, A. Vášová, L. – Černá, M. Bibliopedagogika. Technická knihovna, 1988, roč. 32, č. 9, s. 282–284. Rec. na: VÁŠOVÁ, L., ČERNÁ, M. Bibliopedagogika. Praha, 1986.

  20. MERTA, A. Příspěvek k úvahám o informační vědě. Národní knihovna, 1999, roč. 10, č. 5, s. 257–258. Rec. na: CEJPEK, J. Informace, komunikace a myšlení : úvod do informační vědy. Praha : Karolinum, 1998.

 

K. Práce o Augustinu Mertovi

 

M1.    KOPECKÝ, R. Ing. Augustin Merta šedesátníkem. Československá informatika, 1974, č. 11, s. 586–587.

M2.    KOVÁŘ, Blahoslav. K 65. narozeninám ing. Augustina Merty, CSc. Knihovnictví a bibliografie, 1980, roč. 9, č. 3, s. 50–51.

M3.    BRATKOVÁ, E. Personální bibliografie členů katedry vědeckých informací a knihovnictví FF UK v Praze. In Knihovna. Sv. 13. Praha : SPN, 1983, s. 177–236. Bibliografie A. Merty na s. 206–209.

M4.    KÁBRT, Jiří. Ing. Augustin Merta, CSc., sedmdesátníkem. Knihovnictví a bibliografie, 1984, č. 6, s. 104–106.

M5.    K význačným životním jubileům. Československá informatika, 1985, roč. 27, č. 1, s. 24.

M6.    KÖNIGOVÁ, Marie. Augustin Merta letos slaví významné životní jubileum. Národní knihovna, 1999, roč. 10, č. 5, s. 256–257.

M7.    Merta, Augustin. In Všeobecná encyklopedie v osmi svazcích. Sv. 5. Praha : Diderot, 1999, s. 140. Též Velký slovník naučný. Sv. 2. Praha : Diderot, 1999, s. 900.

M8.    Životní jubileum Ing. Augustina Merty. Informace : Knihovna Akademie věd České republiky, 1999, č. 4, s. 45–46.

 

L. Recenze prací Augustina Merty

 

R1.    [VODIČKOVÁ, Hana]. Merta, Augustin. Jednotný výklad hlavních pojmů používaných v oblasti VTEI. Knihovník, 1962, č. 7, s. 214–216.

R2.    CEJPEK, J. Augustin Merta. Společenské aspekty komunikace odborných informací. Praha, ÚVTEI 1970. 209 s. Bibliografický časopis, 1970, č. 2/3, s. 121–124. Rec. na: Společenské aspekty komunikace odborných informací.

R3.    KOFNOVEC, L. Komunikace odborných informací. Metodika a technika informací, 1970, č. 9, s. 41–44. Rec. na: Společenské aspekty komunikace odborných informací.

R4.    GÁBOR, F. Problémy komunikácie informácií. Knižnice a vedecké informácie, 1970, č. 4, s. 175–177. Rec. na: Společenské aspekty komunikace odborných informací.

R5.    [Anglicko–český slovník informatiky]. Zemědělská informatika, 1990, roč. 29, č. 4, s. 168–169. Rec. na: Anglicko–český slovník informatiky. 1. vyd.

R6.    ŠKANDERA, Boris. Odborný cizojazyčný slovník informatiky. Československá informatika, 1990, roč. 32, č. 9, s. 272–273. Rec. na: Anglicko-český slovník informatiky. 1. vyd.

R7.    Příruční slovník informatiky. Technická knihovna, 1990, roč. 34, č. 7, s. 217. Rec. na: Anglicko-český slovník informatiky. 1. vyd.

R8.    CEJPEK, J. Přírůstek odborné lexikografie. I ’95, 1995, roč. 37, č. 3, s. 82. Rec. na: Anglicko-český slovník knihovnictví a informatiky = English-Czech dictionary of library and information science and practice.

 

obrázek-zpět na obsah