|obsah| |index autorů | | index názvů | | index témat | | archiv |
Knihovna
2012, ročník 23, číslo 1, s. 91-95
PhDr. Vít Richter / Národní knihovna ČR
Počátkem ledna 2012 schválila česká vláda Koncepci rozvoje knihoven v České republice na léta 2011 až 2015 včetně internetizace knihoven (Usn. vlády č. 28 z 11. 1. 2012)1. Tento strategický dokument navazuje na předchozí koncepce z let 19992003 a 2004-20102.
Základním východiskem pro zpracování Koncepce byla strategie "Státní kulturní politika na léta 2009-2014"3, přijatá usnesením vlády ČR ze dne 19. listopadu 2008 č. 1452, a v širším kontextu hlavní hospodářská reformní agenda Evropské unie "EVROPA 2020 – Strategie pro inteligentní a udržitelný růst podporující začlenění"4. Řada dílčích cílů Koncepce přímo reaguje na stěžejní iniciativy strategie EVROPA 2020, jako jsou:
Mnohé ze strategických cílů a následných opatření k jejich realizaci se také vážou k iniciativám Evropské komise, týkajícím se digitalizace kulturního obsahu a jeho zpřístupnění, stejně jako k iniciativám a programům UNESCO, z nichž zaslouží explicitní zmínku program Paměť světa a nejnověji Manifest IFLA pro digitální knihovny a Strategie podílu UNESCO na podpoře svobodného přístupu k vědeckým informacím a výzkumu, obě schválené 36. zasedáním Generální konference UNESCO.
Koncepce v úvodu formuluje svou vizi:
Klient říká: "V krásné, přívětivé a pohodlné knihovně rychle obsloužen příjemným, kvalifikovaným, očividně spokojeným a motivovaným personálem nebo z pohodlí domova bez ohledu na národnost či handicap, v kteroukoliv denní či noční dobu získám bezplatně požadovanou kvalitní službu."
Tato vize rozvoje knihoven pro nejbližší období stručně vyjadřuje, že:
Cílem Koncepce je definovat a uvést do praxe podmínky pro komplexní služby knihoven v reálném i digitálním prostoru. Hlavní pozornost je soustředěna na využití informačních a komunikačních technologií ke koncipování nových služeb veřejnosti tak, aby kdokoliv nezávisle na tom, kde žije, měl k dispozici prostřednictvím své knihovny přístup ke všem zdrojům, informacím a službám, které nabízí systém knihoven ČR jako celek. Rozhodující přidanou hodnotou má být především možnost získávat informace a dokumenty on-line nezávisle na místě jejich uložení v konkrétní knihovně, a to kdykoli a odkudkoli. Pozornost je věnována také uživatelsky příjemnému rozhraní, aby využívání služeb knihoven bylo jednoduché a snadné. Koncepce směřuje k tomu, aby se v populaci zvyšoval podíl těch, kteří aktivně využívají služby knihoven jako důležité složky infrastruktury znalostní společnosti.
Práce na koncepci byly zahájeny již na jaře roku 2010. Ústřední knihovnická rada, která byla obsahovým garantem přípravy, uspořádala diskusní semináře v Telči a Třešti, kde byla provedena SWOT analýza, formulována vize Koncepce a hlavní cíle. Úvodní vize byla potom v několika pracovních skupinách a ve spolupráci s přizvanými odborníky rozpracována do 21 dílčích priorit, které tvoří páteř celé Koncepce. Priority jsou seskupeny do pěti obsahových bloků:
Každá priorita má jednotnou strukturu – obsahuje zdůvodnění, cíle a stručnou charakteristiku cílového stavu. Následuje výčet dílčích cílů, projektů a aktivit, určení odpovědnosti za plnění priority, termín realizace včetně dopadu na státní rozpočet.
Vláda ve svém usnesení uložila ministryni kultury seznámit s Koncepcí hejtmany, primátora Prahy a primátor y statutárních měst, představitele Svazu měst a obcí a zástupce profesních sdružení v oblasti knihoven. Koncepce bude realizována ve spolupráci s ostatními členy vlády, vedoucími ostatních ústředních orgánů státní správy, hejtmany, primátorem hlavního města Prahy, primátor y statutárních měst, starosty a předsedou Akademie věd ČR.
Z hlediska aktivit knihoven bude realizace Koncepce řízena a koordinována jako projekt, který bude monitorován Ministerstvem kultury ČR a Ústřední knihovnickou radou (ÚKR). V současné době je připravován dokument pro implementaci Koncepce. Vybraní členové ÚKR byli jmenováni jako "zpravodajové" za jednotlivé priority. Jejich úkolem je vytvořit pracovní skupiny složené ze zástupců zainteresovaných knihoven a dalších odborníků. Pracovní skupiny navrhnou postupné kroky (projekty, dílčí úkoly apod.), které by měly vést k naplnění cílů, stanoví odpovědnosti, harmonogram a odhad finančních nákladů. Na podporu realizace Koncepce bude možno využít dotační programy Ministerstva kultur y ČR. Zde se předpokládá, že rozdělování finančních prostředků a priority dotačních programů budou těsně provázány s prioritami Koncepce. Pracovní skupiny jsou zcela otevřené a zájemci o spolupráci se mohou hlásit u zpravodajů.
21 priorit Koncepce
A. Digitalizace knihovních fondů, ochrana a zpřístupnění kulturního dědictví
B. Přístup k informačním zdrojům a službám knihoven
C. Podpora vzdělávání a čtenářské gramotnosti
D. Rovný přístup ke službám knihoven
E. Kvalita, efektivita a marketing služeb knihoven
F. Rozvoj lidských zdrojů
Poznámky
1 Koncepce rozvoje knihoven ČR na léta 2011-2015 včetně internetizace knihoven: Knihovny pro Evropu 2020. In: Informace pro knihovny: Dokumenty a doporučení ÚKR ČR [online]. Praha : Ministerstvo kultury ČR, 2012 [cit. 2012-04-05]. Dostupné z WWW: <http://knihovnam.nkp.cz/sekce.php3?page=08_Spo/dokumenty_a_doporuceni_ukr.htm/>.
2 Koncepce rozvoje knihoven v České republice na léta 2004-2010 [online]. Praha : Ministerstvo kultury ČR, 2004 [cit. 2012-04-05]. Dostupné z WWW:: <http://knihovnam.nkp.cz/sekce.php3?page=08_Spo/dokumenty_a_doporuceni_ukr.htm/>.
3 Státní kulturní politika na léta 2009–2014. In: Ministerstvo kultury [online]. Praha : Ministerstvo kultury ČR, 2009 [cit. 2012-04-05]. Dostupné z WWW: <http://www.mkcr.cz/cz/kulturni-politika/statni-kulturni-politika-na-leta-2009-2014-4892/>.
4 EVROPA 2020: Strategie pro inteligentní a udržitelný růst podporující začlenění. In: Evropská komise[online]. Brusel : Evropská komise, 2010 [cit. 2012-04-05]. Dostupné z WWW: <http://ec.europa.eu/eu2020/pdf/1_CS_ACT_part1_v1.pdf/>.
CITACE:
Richter, Vít. Koncepce rozvoje knihoven ČR na léta 2011 – 2015 včetně internetizace knihoven. Knihovny pro EVROPU 2020. Knihovna [online]. 2012, roč. 23, č. 1, s. 59-75 . Dostupný z WWW: <http://knihovna.nkp.cz/knihovna121/12_191.htm>. ISSN 1801-3252.
| nahoru | |obsah| | archiv | | domů |
| index autorů | | index názvů | | index témat |